Jak na zalehlé uši?

Jak na zalehlé uši?

Publikováno: 26.11.2024

Zobrazení: 334886

Pocit zalehlého ucha zná každý. V uchu může být cítit nejen tlak, praskání či bolest, ale člověk může také hůře slyšet. Zalehlé ucho se může objevit jako následek rýmy, ale důvodů zalehnutí může být samozřejmě mnohem víc. A zatímco někdy na zalehlé ucho stačí pár skoků na jedné noze, jindy je nutné vyšetření na ORL. Záleží totiž na příčině zalehnutí.

Pozor na nadměrné čištění uší!

Jednou z častých příčin zalehlého ucha může být nahromaděný ušní maz. Přebytek ušního mazu vytvoří mazovou zátku, která blokuje zvukovod. Pravidelná péče o uši, jako je vyvarování se nadměrného používání vatových tyčinek a opatrnost při čištění, může přispět k prevenci zalehnutí. Ušní maz má ochrannou funkci, zabraňuje průniku prachu, nečistot a bakterií do zvukovodu. Ucho se čistí samo díky pohybu čelisti při žvýkání nebo mluvení, což pomáhá odstranit maz směrem ven. Lékaři nejsou příliš nakloněni používání vatových tyčinek, které mohou maz zatlačit hlouběji do zvukovodu a vytvořit zátku. Víte, jak správně čistit uši?

  • Uši není nutné čistit každý den, většině lidí stačí očistit vnější část ucha 1–2x týdně.

  • Na čištění vnějšího ucha je vhodné použít pouze jemnou vlhkou žínku nebo kapesník, není nutné zasahovat do zvukovodu.

  • Pokud máte pocit zalehnutí lze využít volně prodejné kapky na změkčení (rozpuštění) ušního mazu. Nakapejte kapky do ucha podle návodu, nechte chvíli působit, maz poté přirozeně vyteče.

Lékaře je důležité navštívit, pokud je zalehnutí ucha doprovázeno bolestí, horečkou nebo výtokem, pokud došlo k výraznému zhoršení sluchu, či je podezření na cizí těleso nebo poranění.  

Do letadla žvýkačku

Pokud se chystáte na dovolenou letadlem, buďte na možné zalehlé ucho připraveni. V případě rýmy je lepší let odložit, jinak hrozí kromě zalehnutí také bolesti. Do letadla nemocný se zánětem horních cest dýchacích nepatří. K zalehnutí ucha během letu dochází rychlými změnami tlaku během vzletu nebo při přistání. Dochází k němu, když tlak vzduchu v kabině letadla a tlak ve středním uchu nejsou vyrovnané, což způsobuje dysfunkci Eustachovy trubice. Jaké jsou doporučení, díky kterým lze riziko zalehlého ucha zmírnit?

  • Žvýkačka může pomoci otevřít Eustachovu trubici.

  • Opakované zívání uvolní tlak v uších.

  • Jednoduchý Valsalvův manévr, kdy zavřete ústa, zacpete si nos a jemně fouknete. Tím můžete uvolnit tlak ve středním uchu. Buďte opatrní – příliš silné foukání může ucho poškodit.

  • Použití speciálních špuntů do uší, které snižují rychlost změny tlaku v uchu.

  • Pijte vodu během letu, protože suchý vzduch v kabině může podráždit Eustachovu trubici.

Lékaře navštivte, pokud zalehnutí a bolest přetrvávají několik dní po letu. Může být nutné odstranění zátky z ušního mazu nebo léčba poškozeného bubínku. Při správné péči většina případů barotraumatu ucha odezní bez komplikací.

Zalehlé ucho od rýmy

Zalehlé ucho při rýmě je způsobeno zánětem nebo ucpáním Eustachovy trubice, která spojuje střední ucho s nosohltanem. Tato trubice pomáhá vyrovnávat tlak v uchu. Při rýmě nebo infekci horních cest dýchacích se může její funkce narušit, což vede k zalehnutí. V takovém případě je vhodné:

  • Použití nosního spreje, který zmírní otok sliznic.

  • Parní inhalace, tedy vdechování teplé páry, což zvlhčuje sliznice a pomáhá uvolnit hlen. Můžete přidat esenciální oleje, např. eukalyptový nebo mátový.

  • Manévr podle Valsalvy (zavřete ústa, zacpěte si nos a jemně foukněte, abyste pomohli vyrovnat tlak),

  • Přiložte na postižené ucho teplý obklad, který může zmírnit tlak a ulevit od nepohodlí.

  • Pijte dostatek vody, aby se hlen lépe zkapalnil a snadněji odcházel.

  • Žvýkání a polykání: Žvýkačka nebo cucání bonbónů může pomoci uvolnit tlak v uchu.

Lékaře vyhledejte, pokud zalehnutí trvá déle, při silné bolesti, horečce nebo výtoku z ucha (může jít o zánět středního ucha) a v případě, že dojde ke zhoršení sluchu. Při správné péči by měl pocit zalehnutí ustoupit po odeznění rýmy nebo infekce.  

Zaměřeno na imunitu

Základem prevence nejen rýmy, ale i řady dalších onemocnění, které mohou ucho ohrozit, je především normálně fungující imunita, kterou nejlépe podpoříte zdravým životním stylem. Důležitý je pohyb na čerstvém vzduchu, dostatek spánku a odpočinku, pestrá a vyvážená strava s dostatkem vitaminů a minerálů (především vitamin C, A, selen a zinek). V naší nabídce e-shopu najdete opravdu široké množství doplňků stravy, které podpoří vaši imunitu. Vybírat můžete z vitaminů, minerálů, bylinných extraktů a jejich unikátních kombinací. Zde jsou naše tipy:
 
Pro podporu normálně fungujícího imunitního systému vyzkoušejte některý z doplňků stravy ze Žluté řady Walmark!
 

  • Zinek FORTE 25 mg obsahující CITRÁT ZINEČNATÝ, dobře využitelnou organickou formu zinku v extra dávce. Zinek je minerál, který hraje důležitou roli v mnoha tělesných funkcích. Přispívá k normální funkcí imunitního systému a udržení normálního stavu kůže, vlasů a nehtů.

 

  • Selen 100 µg obsahuje vysokou dávku selenu prémiové kvality pro podporu imunity a zdraví vlasů a nehtů, normální spermatogenezi a k ochraně buněk před oxidativním stresem. Selen je esenciální stopový prvek, což znamená, že ho tělo potřebuje pro správné fungování, ale pouze v malých množstvích. Je to důležitý antioxidant přispívající k ochraně buněk před oxidativním stresem způsobeným volnými radikály.

 

  • Naším tipem je doplněk stravy Beta Glukan PREMIUM 200 mg, který nyní můžete koupit v prémiovém luxusním balení s tabletami navíc. Walmark Beta Glukan 200mg PREMIUM limitovaná edice 2024 s přírodními beta glukany z kvasinek Saccharomyces cerevisiae. S obsahem vysokého množství beta glukanu. Složení je obohaceno o extrakt z šípku, vitamin C a černý bez, které přispívají ke správné funkci imunitního systému.

 

  • Doporučujeme také doplněk stravy Spektrum gummies imunita limitovaná edice 2024. Jde o želatinové multivitaminy pro dospělé v luxusním dárkovém balení. Obohaceno o extrakt z echinacei – pro podporu imunity zejména v období se zvýšeným výskytem nachlazení.

 

  • Zapomenout nesmíme ani na NOVINKU z řady Cetebe, kterou je doplněk stravy Cetebe ImunActiv HERBA. Prémiový doplněk stravy s vitaminy, minerály a optimální kombinací 3 bylinných extraktů ve speciální 2vrstvé tabletě. První vrstva tablety obsahuje vitaminy a minerály a uvolňuje se pomalu. Druhá vrstva tablety obsahuje bylinné extrakty a využívá zrychlené uvolňování aktivních látek.

 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  

 
Míváte bolesti prstů?
22.11.2024

Míváte bolesti prstů?

Příčin bolestí prstů může být mnoho. Pokud jsou potíže krátkodobého charakteru, je vhodné se zamyslet, zda tělu nechybí některé důležité nutrienty. Pokud je bolest dlouhodobá, může jít o vážnější problém, a proto je nutné konzultovat zdravotní stav s lékařem. Mezi možné příčiny bolestí prstů se řadí např. syndrom karpálního tunelu, revmatoidní artritida, Raynaudův syndrom, periferní neuropatie, onemocnění páteře aj. Jen díky včasné diagnostice může být nasazena vhodná léčba, a proto návštěvu lékaře zbytečně neodkládejte.

Přečtěte si více
Zobrazení: 115233
Babské rady na škrábání v krku
21.11.2024

Babské rady na škrábání v krku

Škrábání v krku zná každý z nás. Nejčastějšími příčinami jsou virové a bakteriální infekce dýchacích cest. Škrábání v krku může být také spojeno s alergiemi, nevhodným prostředím (přetopené místnosti), stresem a únavou. Zejména podzimní a zimní měsíce jsou období, kdy se se škrábáním v krku potýkáme nejčastěji. Osvědčené tipy na zmírnění obtíží, které lze vyzkoušet ještě před návštěvou lékaře, vám přinášíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 168054
Cholesterol pod kontrolou
21.10.2024

Cholesterol pod kontrolou

Vysoký cholesterol je strašákem nejen těch, kteří holdují fast-foodovým pochutinám, ale také těch, kteří mají genetické predispozice k jeho vyšším hodnotám. Tzv. zlý cholesterol se usazuje ve stěnách cév v podobě aterosklerotických plátů a je spojený s mnoha zdravotními komplikacemi včetně kardiovaskulárních onemocnění a vysokého krevního tlaku. Pokud přemýšlíte, jak podpořit zdravou hladinu cholesterolu v krvi, máme pro vás několik tipů!

Přečtěte si více
Zobrazení: 1460
ROZHOVOR: O józe, fenylketonurii a životě ve Francii
10.09.2024

ROZHOVOR: O józe, fenylketonurii a životě ve Francii

Kateřina Ratto je velká milovnice jógy, aktivního pohybu a zdravého životního stylu. Snad i díky fenylktenourii, kterou má Kateřina od narození, ráda zkouší veganské a vegetariánské recepty. Kateřiny, která je vždy pozitivně naladěná, jsme se zeptali nejen na to, kde bere svůj životní optimismus, ale také na to, jak se žije Češce ve Francii.

Přečtěte si více
Zobrazení: 170
ROZHOVOR: Návštěva psychologa už nemusí být tabu
25.10.2023

ROZHOVOR: Návštěva psychologa už nemusí být tabu

Nacházíte se zrovna v obtížné životní situaci, přemýšlíte o návštěvě psychologa, ale máte obavy, co by tomu řekli ostatní? Pokud ano, přinášíme vám rozhovor s psycholožkou Terezou Hruškovou, která se rozhodla prostřednictvím projektu @kpsychologovi bořit mýty související s návštěvou psychologa a se svým týmem pomáhá lidem na cestě za psychologem. Máte-li těžkosti a nevíte kudy kam, psycholog může být cestou, jak se opět cítit lépe. A jak říká Tereza, důležité je uvědomit si, že v tom nejste sami. 

Přečtěte si více
Zobrazení: 99